
Az Öreg Híd ( Stari Most ), immár csak a nevében öreg. A balkáni háborúnak köszönhetően 1993-ban odaveszett… A Világörökség része.
A kőhíd megépítését I. Szulejman rendelte meg 1557-ben. Tíz év alatt készült el. Abban az időben a híd technikai bravúrnak számított, mivel ez volt a leghosszabb egynyílású híd. 30 métert hidal át és az ív 23 méter magasra emelkedik a Neretva folyó átlagos vízállásához mérten.
A 1992-ben induló boszniai háború során a bosnyákok és horvátok közösen 18 hónapon át sikerrel ellenáltak a szerb ostromnak. Rögtön az ostromot követően a horvát katonák a bosnyákok ellen fordultak, aminek egyik következménye volt a szimbolikus összekötő híd Neretvába lövése. A romboláson egy horvát tank „dolgozott”. 1993. november 9-én délután fél négyre a 450 éves emlékhíd néhány óra elteltével teljesen megsemmisült.
A háború végén azonnal megkezdődtek a híd újjáépítésére tett előkészületek. Egy éves kutatómunkát követően maga a munka is megkezdődött. Magyar SFOR alakulat búvárai emelték ki a híd darabjait a folyóból. Nem volt kockázatmentes feladat. Túl a művelet nehézségén, az aknamenetesítés is komoly kockázatokkal járt. Értelemszerűen a kőtömbök
alatt is bármi lehetett volna.
2004. július 23-án az ünnepélyes átadásra is sor került.
A hídnak nem csak az újjáépítés kapcsán van magyar vonatkozása.
Csontváry Kosztka Tivadart is megidézte a látkép. A Római híd Mostarban c. 1903-as alkotása - a Tavasz Mostárban c. alkotása mellett - jelenleg a pécsi Csontváry múzeumban élőben is megtekinthető. ( Ha egy másik boszniai alkotást is látni akarunk tőle, akkor Jajce-t is érdemes megismerni )
A Mostarban állomásozó magyar békefenntartók kezdték kiemelni a híd köveit a folyóból, ők építettek egy ideiglenes pontonhidat is, de az öreg-hidat egy bosnyák-török cég építette újjá és 2004. július 24-én avatták fel újra.
Azóta ez az ország egyik olyan helye, ahol rengeteg a turista, és a hídon legalább olyan turistatömeg korzózik, mint a prágai Károly-hídon.
Az öreg-híd egyébként eredetileg 1557 és 1566 között épült: az egynyílású híd 28 méter hosszú, közepén 20 méter magasan ível át a Neretva felett.
Ez a világ legnagyobb sugarú, kőből készült boltíve. Tetejéről állandó turistalátványosság, hogy fiatal fiúk a sziklákkal szabdalt zöld vizű Neretvába vetik magukat.
A szép híd egyébként legjobban a Koksi Mehmed pasa dzsámi minaretjéből fotózható: a sziklaszirtre 1617-ben épült dzsámit is lerombolták a horvátok 1993-ban, de erre ma már semmi nem emlékeztet, korhűen újjáépítették és 5 boszniai konvertibilis márkáért felgyalogolhatunk a csigalépcsőkön, s a kopár hercegovinai tájra tekintve egy kicsit Törökországban érezhetjük magunkat.
Ezt fokozhatjuk azzal, hogy beülünk egy híd melletti étterembe egy finom čevapra, majd bevethetjük magunkat a bazárba, a kujundžilukba, mely nevét az itt dolgozó kujundžijékről, azaz rézművesektől kapta. Ma rajtuk kívül rengeteg más bazár is fogadja az egyre több és több turistát. Érezni, hogy Mostarhoz már nagyon közel az Adria és a horvátországi Dubrovnik is.