top of page

Visoko

 

Először néhány szó a Visokoról. Visoko városka 17000 lelket számláló zömében bosnyák lakosú. A Bosna és Fojnička  folyó találkozásán helyezkedik el közel Szarajevóhoz (mindössze 30km-re tőle). A városi látványosságokat illetően a Hadži Ibrahim mecset és a Fehér dzsámi említésre méltó, valamint természetesen a helyi piramisok.

 

Egy Ameikában élő bosnyák régész, dr. Semir Osmanagić nem kevesebbet állít, minthogy Európa legősibb és legnagyobb piramisait találták meg. A mai tudományos világ ezt hevesen cáfolja. 2007 óta intenzív ásatások folynak és mára eljutottunk oda, hogy a hivatalos tudomány is elismeri, a dombokon, illetve a dombok belsejében emberi kéz munkája található. Az egyik legfőbb érv, ami megosztja a tudományos közvéleményt, hogy a 27.000 évre becsült piramisok alaposan átformálnák Európa történelmét. Konkrétabban a politika: Lehetséges, hogy nehéz lenne lenyelni a békát, hogy Bosznia területén helyezkedik el Európa legősibb civilizációja.

 Semirt próbálkozását a mái napig szó szerint szánalmasnak találják olyan tudósok, akik nem voltak jelen az ásatás indulásánál és (talán hiúságból) akkor sem jelentek meg, amikor minden szinten emberi kéz munkáját találták a dobmokon/dombokban, de még csak Boszniában sem jártak. A rossznyelvek egyszerűen irigynek tartják őket.

Idővel kiderül, kinek volt igaza, ki politizál, s ki nem, de tény, hogy Galileo sem volt túl népszerű az eretnek állításaival az ő idejében…

A vezető egyiptológusok szerint viszont napról-napra valószínűbb, hogy a helyi szabályos dombok bizony piramisokat takarnak.


 

Egyelőre 5 piramist véltek felfedezni, melyek közül a legfontosabb és legnagyobb az ún. Nap piramis (Visočica), majd ezt követi a Hold piramis (Pješevica), Sárkány piramis (Bučki gaj), a Szeretet piramisa (Četnica) és a Föld temploma (Krstac). Ezen felül még 2 csúcsról hiszik azt, hogy piramis lehet alatta.

 

A legfontosabb objektum, a Nap piramisa.

220 méter magas, északi oldala a Kheopsz piramishoz hasonlóan szinte pontosan a Sarkcsillag irányába néz. ( 27.000 éve a Föld abban a periódusban volt, mint most, miszerint a Sarkcsillag valóban északon van.). Fontos tudni, hogy ezeken a hegyeken/piramisokon igen nagy fák nőnek, tehát ez nem olyan látványos, mint az egyiptomi piramisok.

A régészek a piramis minden oldalának megbontásával érdekes dolgokra bukkantak. Emberi kéz munkája mindenhol. A tudósok megállapították, hogy mesterséges beton-szerű kötőanyagot használtak a szabályos homokkő elemek rögzítésére. Ez a fajta beton a mainál sokkalta erősebb.

A hőkamerák szerint a dombok üregesek.

A geológoai vizsgálatok alapján a hegy/domb szabályos, emberi kéz alkotta kőtömbökből áll.

A légifelvételek alapján a Nap, a Hold és a Sárkány piramisok csúcsai szabályos, egyenlő oldalú háromszöget alkotnak.

A három fő piramis egyenlő oldalú háromszöget alkot

A három fő piramis a Boszniai Piramisok Völgyében egyenlő oldalú háromszöget alkot. A Visoko megyei Kadastra Hivatal végezte ez ügyben a perdöntő méréseket, nagypontosságú GPS technikát alkalmazva megállapították, hogy a piramisok csúcsai tökéletesen 60 fokos szöget zárnak be egymáshoz képest, a távolság pedig a piramis-csúcsok között pontosan azonos, majdnem kereken 2200 méter.

A helyszínen rendelkezésre álló számtalan bizonyíték szól amellett, hogy a völgyben kiterjedt alagútrendszer létezik. A kutatások irányítója, Semir Osmanagić meggyőződése szerint, az alagútrendszer valamennyi kolosszális objektumot összekapcsolja a Boszniai Piramisok Völgyében.
 

A Boszniai Hold Piramis
 

A maga 190 méteres magasságával a Boszniai Hold Piramis a második legmagasabb a világon, mindjárt a Boszniai Nap Piramis 220 méteres magasságát követi, és messze magasabb, mint Khufu Nagy Piramisa Egyiptomban – ami 148 méter. Egyes vonásai a Közép-Amerikai lépcsős piramisokra emlékeztetnek.
 

2006-ban egy magyar kutató, Szakács Gábor azzal tért haza a helyi ásatásokról, hogy a 39 betűs székely-magyar rovásírás ábécéjéből 20-at azonosított az ásatások helyszinén.

 

Forrásanyag:

Semir Osmanagic: Bosnian Valley of the Pyramids

 

 

A boszniai piramisok völgye

 

Jahorina,  Bosznia - Hercegovina

 

  • Facebook Square

Kopaonik,  Szerbia

 

bottom of page