
Višegrad az 1500-as években épült kecses török hídjáról híres, melyet a Nobel-díjas szerb író, Ivo Andrić örökített meg Híd a Drinán című regényében. E regényt elolvasva kaphatunk igazán képet Bosznia és a Balkán a kívülállónak zűrzavarosnak tűnő viszonyairól. Márpedig zűrzavar bőven van ezen a vidéken, Visegrádnak is szomorú közelmúltja van: a délszláv háborúban itt, Visegrádon is elharapózott az etnikai ellenségeskedés, s a Fehér Sas néven ismert félkatonai szervezet központjában 1992. június 7-én öt muzulmán férfit lőtt a Drina folyóba egy Mitar Vasziljevics nevű háborús bűnös.
Azóta eltelt lassan két évtized, béke van a boszniai Visegrádon, s ma nyugodtan ihatunk egy kávét a híd végén lévő vendéglőknél, vagy ehetünk egy mennyeien finom bureket az Európa Pékségben (Pekara Evropa).
Útközben, még nem messze Visegrádtól vadiúj, több mint 60 km hosszú kisvasutat kezdtek építeni a boszniai Drina-völgyéből a szerbiai Uzsicébe. Egy része már teljesen elkészült, sőt, Kusturica itt forgatta Az élet egy csoda (Život je čudo) című filmjét.
Visegrad





