top of page

A Neretva folyó völgyében fekszik Mostar, Hercegovina 120 ezer lakosú korábbi fővárosa is, mely manapság Hercegovina-Neretva Kanton székhelye. Az 1992-95-ös polgárháború legtöbbet szenvedett városai közé tartozik Mostar.

 

Mostar látnivalói

Az egyik legfőbb látnivaló minden kétséget kizárólag a város jelképe, a régi Stari Most-híd, amely a nevét is kölcsönözte a városnak. Az építőművészet eme műremeke bájosan, ugyanakkor méltóságteljesen húzódik a smaragdzöld Neretva felett. Az íves alakú hidat, amely egy török építész, Hajrudin tervei alapján épült 1566-ban, 1993-ban lerombolták, majd 2004. július 23-án nyitották meg újra. 2005 júliusa óta az UNESCO Világörökség része.

 

Az Öreg Hídról itt olvashatsz részletesebben:

A hídról környékét is érdemes bejárni. Számos látványosságot találhatunk a környéken. Csak felsorolnám őket címszavakban:

- Karađoz  bég dzsámija (Karađozbegova Džamija)
- Pavarotti Mostar Zenecentrum
- Koski Mehmed pasa dzsámija (Koski Mehmed-pašina džamija)

- Hercegovinai Múzeum ( Muzej Hercegovine)

- Görbe híd ( Kriva Ćuprija )

- Bišćecić Haz és utca ( Bišćevića Kuća )

- Kajtaz Haz ( Katazova Kuća )

 

A Stari Mosttól alig 100-150 méterre, megnézhetjük annak kicsinyített mását, a Kriva Ćuprijat, a hajlott, vagy görbe hidat. A Neretvába nyugatról beömlő Radobolja folyó egyik ága felett átívelő építményt már a Stari most megépítése előtt néhány évvel, 1558-ban említik írásos források. A jelenleg látható 8,5 méter hosszú, 4,5 méter magas híd sajnos csak másolat, mert a háborúban megrongálódott eredeti 1999. szilveszterén összeomlott. A 2002-ben befejeződött újjáépítését az UNESCO és egy luxemburgi cég támogatta, szervezte.

 

Mindenképp térjünk be a korzóvá váló szakasz (Braće Fejića utca) és a folyó között álló Koski Mehmed pasa dzsámiba. 

Az 1617-ben épített templom udvarán hat oszlopon nyugvó sátortetős kutat találunk, bent gyönyörűen díszített falakat. Az udvaron áll az 1572-ben elhunyt Mohamed-baba sejk türbéje. Igaz, az építményt halála után 300 évvel emelték, de stílusában követi a hagyományokat. A Neretva parti sziklára épült dzsámi teraszáról szép kilátás nyílik az Öreg hídra.


A híd két oldalán terül el a Stari Grad nevezetű óváros sok apró üzletével, amelyekben helyi és regionális művészek állítják ki műveiket. Számos kis ház még az Oszmán Birodalom idejéből származik.
A Partizán Temetőben egy emlékmű található, amelyet a két világháborúban – különösen a másodikban – elesett katonák emlékére állítottak.
Jó állapotban maradt fenn az óratorony is, amely abból az időből származik, amikor a térség még az Oszmán Birodalom fennhatósága alatt állt. A látogatásra érdemes torony a mai napig eredeti formájában maradt fenn.


A város főutcájának közelében találhatók a Bišćević- és Katazov-házak. Ezek az érdeklődő látogatók számára átfogó betekintést nyújtanak Mostar történelmébe és a helyiek életébe.

Mostar híres a belső kertjeiről. A házak többségébe persze nem léphetnek idegenek, de félig-meddig múzeumként működő Biscević-házban fogadnak látogatókat. A 300 évvel ezelőtt, hagyományos boszniai stílusban készült házat a dzsámitól tovább haladva, baloldalon találjuk meg a folyó partján, nem sokkal a piac után. A ház emeleti szintjéből kiugró, lábakon álló hagyományos erkély alapján valószínűleg könnyen megismerjük. 2004-ben még egy idős néni, a Biscević család utolsó leszármazottja fogadta a látogatókat, aki a bemutatásért kapott önkéntes adományokból próbál megélni. 

 

A Muslibegović-ház is megér egy látogatást, amely a város egyik legrégibb épülete, és jó állapotának köszönhetően csodálatos látványt nyújt.
A mostari nevezetességek választékát számos jó állapotban fennmaradt, csodaszép templom és mecset teszi teljessé. 

Ha visszatérünk a Braće Fejića utcába, jobbról betérhetünk az egyik legszebb boszniai templomba, az 1557-ben épített Kradzsoz bég dzsámiba. Sajnos a fény közben megfogyott, így csak utcai képet tudok mutatni róla. Kútja, festett és üvegből készült díszei különösen látványossá teszik a templomot.

A Karađoz-Beg mecsetet a látogatók is megtekinthetik. Az épületet 1557-ben építették, a háború során lerombolták, majd azt követően helyreállították. A mecsetben korániskola is működik. Az elővárosban, Cimben egy keresztény bazilika található, amely feltehetően az 5–7. századból származik. A szerb-ortodox Szentháromság-katedrálist, amely 1863 körül épült, 1992-ben felrobbantották. Ma is folyik a templom újjáépítésének előkészítése.

 

Látványosságok közül ne hagyjuk ki a hídugrást. A felújítás óta újra él az az ötszáz éves hagyomány, hogy az igazi mostariaknak legalább egyszer fejest kell ugrani a hídról a Neretvába. Hajdan a hídtornyokban kávézgató török vezíreket szórakoztatták a bátor mostariak a mutatvánnyal.
Állítólag valahol Mexikóban van hasonló szokás - ott talán melegebb körülmények között. Most tavasztól őszig - amíg a levegő hőmérséklete megengedi - egy erre a célra szerveződött egyesület tagjai szórakoztatják a turistákat.

 

Meg kell említeni a horvát részhez kötődő látványosságokat.

Az új templomuk tornyát állítólag a világon a legmagasabbnak akarták építeni, hogy messziről láthassa mindenki, ők itthon vannak. A nemzetközi rosszallás, s végül talán a Vatikánból érkező figyelmeztetés miatt megálltak a torony magasításával.

Hasonló célt szolgál az az óriási kereszt is, amit a város fölé dél-nyugati irányban magasodó hegy tetejére állítottak.


 

 

 

Drežanke-vízesés

 

 

 

 

 

 

 

 

Ha időnk engedi tehetünk egy félnapos, fürdéssel egybekötött medertúrát a Mostarhoz közeli Drežanke-vízeséshez. Egy kicsiny faluba kell utazni, ahonnan előbb aszfaltúton, majd egy sziklás és törmelékes, ritkán járt ösvényen menjünk el felfelé! Nem kell azonban sokat gyalogolnunk a nem könnyű terepen ahhoz, hogy megérkezzünk a Drežanke-völgyben futó patakhoz. A mederben haladunk egyre felfelé és választhatunk, hogy kőről kőre ugrálunk vagy belegázolunk a patakba. A víz hőmérséklete meglepően kellemes, így nem is találhatnánk jobb helyszínt a nyári forróság elviseléséhez. Hol bokáig, hol térdig gázolhatunk a patakban, majd megszárítkozhatunk a nagyobb sziklákon. Túra célja a lenyűgöző szépségű Drežanke-vízesés felfedezése. Összesen három csodálatos vízesés hull alá, egyenként 10-12 m magasságból.

 

 

 

 

 

Mostar és a Drežanke-vízesés

Jahorina,  Bosznia - Hercegovina

 

  • Facebook Square

Kopaonik,  Szerbia

 

bottom of page